Taas väärin. Pitänee Sarvispään oikoa vääriä käsityksiä -jälleen
Elieli, jos oikeasti haluaa bulletproof kamppeen, ainoa oikea vaihtoehto on Simonsen F-150
Tuoko on sinusta älypuhelin? Rohkenen epäillä. Minulla on siviililuurina Samsung B2100, joka täyttää samaisen MIL-STD-810F -standardin ja on IP-luokitukseltaan IP57 vs. F-150:n IP66. Tarkoittaa, että F-150:n pölysuojaus on korkealuokkaisempi, mutta toisaalta Samsung on noista kahdesta vesitiiviimpi. Ja ei niin kovin rohkeakaan arvaukseni on, että Samsung on aivan oleellisesti edullisempi.
Näitä tämäntyyppisiä, kuten sanoin karvalakkipuhelimia, on tosiaan ollut suojattuina malleina markkinoilla jo pidempään, mutta älypuhelimet joihin saa noita edistyneitä karttasovelluksia, ovat puuttuneet.
Noni. aloitetaanpa taas avautuminen.
Älypuhelin, inhoan tuota sanaa, Kännyköitä ne on kaikki, näin niinkun mobiili alalla 96-vuodesta lähtien olleen mielipiteenä.
Veikkaan tuon Simonsenin karttasovellukset riittävän mainiosti yleiseen pari kilsan haikkaamiseen autolta tutuille pelipaikoille ainakin yhtä hyvin kuin nuo uudet viritykset. Ja toimii varmemmin kun nämä hienot I-phone kloonit, sekä on kaukana "karvalakkipuhelimessta" kun tarkemmin speksejä tutkii.
Sitten kun oikeasti tarvii erä gps:ää, eli liikkuu täysin tuntemattomassa skutsissa pitkällä vaelluksella on syytä hommata noitten bugisten androidien ja symbbareiden tilalle OIKEA maasto GPS. Esim Gamin Montanan viimeisin versio.
Noitten kännykäyttisten päälle laastaripaketilla viritellyillä softilla ja karttaohjelmistoilla on suurella todennäköisyydellä kusessa tosipaikassa.
Kun esim androidin taustalla pyörivä jonkun kinkin tekemä "hieno" puukkosofta syö akun neljässä tunnissa.
Omasta mielestä noilla ei tee oikeassa navigointikäytössä hevon helevettiä. Esim oma "älypuhelin" N900 syö akun abot päivässä soitit tai et ja kenttä metsässä on kaikkea muuta kun hyvä--->luurin TX täysillä=akku ei kestä sitäkään vähää. N900 Ei herätä aamulla jos ei ole latauksessa. Edes onnetonta kellosovellusta saa pidettyä päällä
Been there done that.
En menisi vielä kakkukahveja keittelemään onnistuneen "älypuhelimen" ja maastokäytössä toimivan/kestävän hybridin kunniaksi.
Ainiin, se pitää kans muistaa, että halvalla ei saa hyvää -ikinä.