13/06/26 - 20:20 ip


Kirjoittaja Aihe: Ja elukkaa kaatuu...  (Luettu 388732 kertaa)

Varjaagi

  • OSJM
  • *****
  • Viestejä: 7470
Vs: Ja elukkaa kaatuu...
« Vastaus #195 : 02. Helmikuu, 2014 - 17:55:50 »
Riistakamera paljasti raa'an murhaajan - Taika sai täydellisen synninpäästön... ;)

Hitto kun olen unohtanut image shackin salasanan joten en saa kuvaa laitettua tänne.

Syyllinen on nuori kanahaukka joka on oppinut ruuskaamaan jalkaisin kuusiaidan alustan jossa fasut ovat suojassa. 5 sek välein kuvatussa sarjassa näkyy kun kanahaukka pomppii pitkin aitaa ja aina välillä työntää päänsä kuusten alle fasuja etsiessään. Kaikkea se nälkä opettaa... >:(

Tässä on suoraan sanottuna vähän kynnetön olo... :-\
« Viimeksi muokattu: 02. Helmikuu, 2014 - 18:02:41 kirjoittanut Varjaagi »
"Varjaagi - asiallista koirailua jo vuodesta 1960."

Varjaagi

  • OSJM
  • *****
  • Viestejä: 7470
Vs: Ja elukkaa kaatuu...
« Vastaus #196 : 02. Helmikuu, 2014 - 18:29:16 »
Olipas tänään aika tapahtumarikas jahtipäivä ja kaikki ammutut nuolet 100% varmuudella ohi... :D

Aamulla mentiin mini-Varjaagin kanssa Akionsaareen ja alkuun jussit olivat tiukassa eikä löytynyt edes jälkiä. Funtsailin siinä etteivät ne eilisestä asti ole olleet syömättä joten nousimme rehevämpään kankaaseen mutta sielläkään ei näkynyt tuoreita jälkiä. Yhdessä välissä Taika rupesi juoksemaan laajaa siksakkia vastatuuleen ja haukahteli välillä vaikkei missään näkynyt jälkiä. Olin hiukan ihmeissäni ajatellen että "mitä typy duunaa"... Sitten hokasin että se koettaa ottaa epämääräisenhajun perusteella jussia ylös ja vartin siksakkaamisen ja kiljahtelun jälkeen olikin täysi ajo päällä! Oliko siksakin juokseminen ja kiljahtelu sattumaa vai peräti vaistonvaraista toimintaa - no se ratkeaa jatkossa...

Ajo meni saaren toiseen päähän kuulumattomiin mutta tuli kohta toista merenpuolta takaisin ja nousi kankaaseen jossa olin odottelemassa ja mini-Varjaagi meni talviteiden risteykseen alempana. Odottelin siinä jousi reisitelineessä ja havaitsin jotakin epämääräistä vasemmalla sivulla, niin epämääräistä että sen täytyi olla jo jonkinsortin aavistusta. Kohotin jousen pokakäden varaan sormet jänteellä ja koetin selvittää mikä tuo aavistus oli... Meni useamapi minuutti ja toisella olkapäällä griinbiissi kuiskutti "ääh vitut siinä mitään jänistä oo, löysää jo, ei se kannata turhaa jännittää" ja toisella olkapäällä viikatemies ärisi "oo rauhasa vaa, on se siinä ja iha kohta hyppää ja ei kun keppiä liikkeelle". Seistä tökötin siinä muutaman minuutin kahden eripuraisen kaveruksen kuiskutellessa olkapäiltä ristiriitaisia toimintaohjeita.  Haukku läheni ja yhtäkkiä kuusen takaa hyppäsi jänis 2m päähän ja siinä sitä molemmat säpsähdettiin mutta jussi oli nopempi kadoten samantien kuusten taakse mutta onneksi kohti mini-Varjaagia. Varoitus radiolla "oo valamiina pökkää pahki". Siihen tuli pikainen vastaus "hei se pani maata tuohon viijenkymmenen metrin päähän" "Oo rauhasa äläkä liiku" "joo" Ajo eteni ja jussi liikenteeseen koiran edestä. Kierros kankaassa ja taas ajo kohti.
Radiosta kuului "hitto, se löi taas maata tuohon kankaan syrjään melekeen sammaan paikkaan ku eka kerralla" "oota vaa rauhasa, kohta se taas lähtee" Ja niin lähtikin mutta suoraan rantaan ja sinne kortteikkoon tuli sitten lopullinen hukka. Päätimme käydä kotona sulattelemassa koiran lumesta ja hörppäämässä kahvit ennen kuin  lähdettäisiin ArtoYyn kanssa kaverin hevostallien taakse josko saataisiin kuvattua jotakin metsästysaiheista pätkää - sinne missä posusin viikko sitten niiden kauriiden kanssa. (Arto oli muuten se vakkarivartin myöhässä tapaamisesta :D )

(jatkosta on kerrottava sen verran että se sisältää jäniksen, fasuja, kanahaukan ja kaksi riistatilannetta...sekä mahdollisesti valokuvia ja videopätkän tai kaks...)
« Viimeksi muokattu: 02. Helmikuu, 2014 - 18:39:29 kirjoittanut Varjaagi »
"Varjaagi - asiallista koirailua jo vuodesta 1960."

Arto_Y

  • OSJM
  • *****
  • Viestejä: 7502
Vs: Ja elukkaa kaatuu...
« Vastaus #197 : 02. Helmikuu, 2014 - 21:18:09 »
Syyllinen on nuori kanahaukka joka on oppinut ruuskaamaan jalkaisin kuusiaidan alustan jossa fasut ovat suojassa. 5 sek välein kuvatussa sarjassa näkyy kun kanahaukka pomppii pitkin aitaa ja aina välillä työntää päänsä kuusten alle fasuja etsiessään. Kaikkea se nälkä opettaa... >:(

Kuva:

JoelM

  • Sr. Member
  • ****
  • Viestejä: 370
  • .
Vs: Ja elukkaa kaatuu...
« Vastaus #198 : 02. Helmikuu, 2014 - 21:20:25 »
On se melkonen tappaja :o

Arto_Y

  • OSJM
  • *****
  • Viestejä: 7502
Vs: Ja elukkaa kaatuu...
« Vastaus #199 : 02. Helmikuu, 2014 - 21:21:10 »
(Arto oli muuten se vakkarivartin myöhässä tapaamisesta :D )

Myönnän seitsemän minuutia tai korkeintaan kahdeksan!

Videolinkkiä tulossa kohta...

Varjaagi

  • OSJM
  • *****
  • Viestejä: 7470
Vs: Ja elukkaa kaatuu...
« Vastaus #200 : 02. Helmikuu, 2014 - 21:47:05 »
(no, niin...)

Kaverini Esan ajokoira Hakalla oli metsässä ajo päällä ja Esa tuikkasi pihalla mulle kouraan koiratutkan sanoen "ampukaa se pois". No mitäs me, kun oli oikein kaksi koiraa pyynnissä, muuta kuin metsään vaan vaikkein minua niin kauheasti innostanutkaan ajokoirajahti extrana.
Ajo kierteli ja kaarteli ja alkoi lähestyä jolloin pysähdyimme ojalinjalle passailemaan Arton jäädessä taka-alalle räpeltämään kameraa. Yhtäkkiä metsässä vilahti ja nostin jousen reisitelineestä vilahdusta kohti ja jussihan se sieltä tulla loikiskeli ja pysähtyi ojanreunalle istumaan. Matkaa oli soppelisti mutta puiden välinen rako mistä ampua muutaman kymmenen sentin levýinen ja kaiken kukkuraksi jussin edessä pahimmoilleen oli semmoinen sentin kahden oksa. Tietokone laski arvot sekä antoi tulikomennon ja niin valojuova lähti matkaan...viiiiuuh kops! Ja tietysti just siihen jussin edessä olevaan oksaan josta valojuova kimposi melkein 45 asteen kulmassa oikealle... Komensi edessäni istuneen Taikan ajoon mutta mitä lie tupelsi siellä vai oliko liene Hakan haukusta hämillään tai väsynyt aamun saarikeikasta kun antoi vain muutaman haukahduksen ja palasi luokseni. Siinäpä sitä sitten juotiin naureskellen kahvit ja Arto näytti aika epätodellista valokuvaa livetilanteesta jossa Taika istuu ojanpenkalla kuono ampujaa kohti ja ukko ampuu jonnekin metsän synkkään siimekseen... ;)
Ilman valonokkia nuoli olisi todennäköisesti jäänyt löytymättä 45 asteen suunnanmuutoksen takia - nyt mutkaaminen näkyi tummassa kuusikossa ihan selvästi - pari kolem tuommoista tilannetta niin niillä alkaa tulemaan pelkkää säästöä näihin jousihommiin... :D
Matkaa jussiin oli joku 25 metriä ja valojuovan perusteella väittäisin että ilman sitä oksaa metrin kahden päässä jussista siitä olsi tullut painolastia reppuun mutta ainahan sitä voi väittää... ::) Tilanne oli sellainen että eipä siinä paljon olisi kestänyt siirtyä tai kumarrella paremman ampumalinjan etsimiseksi vaan kepin oli lähdettävä heti.
Hakakin tuli paikalle mutta ilmeisesti Taikan jälki jotenkin sotki jussin hajut joten se jäi pyörimään seudulle ja me jatkoimme matkaa. Nakkasimme aika pitkän lenkin kierrellen pellonreunojen kuusikoita ja aloimme tulemaan pikkuhiljaa riistapellolle. Hakakin oli löytänyt jäniksen uudelleen mutta kun tutka ilmoitti että "W 1,3km" niin eipä siitä paljon kannattanut välittää. Riistapelto oli tälläkertaa tyhjä eikä kauriidenkaan jälkiä näkynyt niin päätin että etsitäämpä sitten fasuja kanavan reunametsiköstä. Mini-Varjaagi meni passiin metsikön päähän ja kohta kuului puhelimesta "hitto, onko tuo kanahaukka, no on se perskele, lähti tuosta mettän päästä teijän eestä.." Johon minä vastasin että "xxxxx xxxxxx xxx xx xxxxxxxx..!!!!! >:( ::)" ...kanahaukkahan se oli ja iso vanha ihan harmaa lintu joka lensi pellon yli kadoten kuusikkoon.
"siinä o varmaa fasunraato siinä mistä se lähti... hei nyt sinne juoksee yks fasu sinne mettään täältä pellolta!!!"
Komensin Taikan eteen kuusen taimien luo ja aloin valmistautua ampumaan, Taika meni kanavan yli ja kun olin menossa sinne niin kauempaa hyppäsi urosfasu joka lensi kanavaa pitkin ylitseni juuri kun olin jäällä.
Tietokone antoi pikalaskelmat "high shotille" ja keppi lähti. Fasu lensi ehkä jossain 20 metrissä ja nähdäkseni nuoli meni juuri ja juuri pyrstön tyvestä ohi eli tietokoneen ennakkopiiriä pitää hiukan säätää. Harmi kun ei ollut valonokillinen nuoli niin olisin sen nähnyt paremmin sillä pilvistä taivasta vasten normi sulitus näkyy todella huonosti... Mutta mikä parasta niin Arto sai otettua "ihan lonkalta" tilanteesta videon josta nyt kaivetaan esiin että kuinka paljon/vähän se nuoli menikään ohi... :)
"Hei! kolome lähti sieltä mäntyjen tykyä ja laskeutu peltoon" kuului radiosta ja ei kun sinne jousi koko ajan valmiina kun Taika teki omiaan kanavan toisella puolen.
Aloin skannata puiden juuria josko sinne olisi jäänyt vielä joku jääräpäisempi fasu kun taas kuului radiosta " ny yks juoksi takasin sinne mäntyjen tykö.." Häh...tässähän mää oon mäntyjen juurella....? Joku vilahti edessäni painanteessa muutaman metrin päässä ja kun aloin tarkkailla mikä se oli niin Taika tuli sivusta ja ajoi sen "jokun" eli nakkufasun ylös ja meni haukulla perään...
Siinäpä se tämä jahtiviikonloppu paketissa - toki kävin lauantainakin Jacsoninsaaressa meidän radan vieressä mutta eipä siinä lumisateessa ja tuiverruksessa mitään löytynyt ja totesinkin puolentoista tunnin päästä että "Kotia kohti, kirjoittanut Hilja Haahto".

Toivottavasti Arton kuvat ja videot onnistuu. Se täytyy todeta että valonokki on kiva ja ennen kaikkea hyvä jutska nuolen löytymisen kannalta. Oksaosumassa katkesi TR:n Sidewinderistä yksi terä mutta se oli vasta toinen vaurio vaikka niitä on pieksetty 3 kautta joten on se vaan kestävä leikkuri - siis avautuvaksi.
Me ollaan mini-Varjaagin kanssa käytetty kymmenkunta vuotta radiopuhelimia melkeinpä jahdissa kuin jahdissa ja on todettu että ne auttavat todella paljon ja kaveri/kaverit pysyy ilman turhaa huutelua kokoajan ajantasalla. Aika monesta elukasta voi sanoa että ilman radiota ne olisi jääneet saamatta.
« Viimeksi muokattu: 03. Helmikuu, 2014 - 21:57:09 kirjoittanut Varjaagi »
"Varjaagi - asiallista koirailua jo vuodesta 1960."

Arto_Y

  • OSJM
  • *****
  • Viestejä: 7502
Vs: Ja elukkaa kaatuu...
« Vastaus #201 : 02. Helmikuu, 2014 - 22:30:03 »
Pari kuvaa malliksi.

Taikasta muotokuvaa:



Laitetaan toinenkin:



Tässä Varjaagi on juuri laukaissut nuolen kohti jänöjussia - mutta oksa puuttui peliin ennen kohdetta.



Taika ja taustalla mini-Varjaagi haulikkoineen:


Varjaagi

  • OSJM
  • *****
  • Viestejä: 7470
Vs: Ja elukkaa kaatuu...
« Vastaus #202 : 02. Helmikuu, 2014 - 22:58:28 »
"On se melkonen tappaja  :o" - JoelM

On se ja myös nopea oppimaan sillä höyhenten väristä näkee että kyseessä on nuori lintu niin oppiminen on oikeinkin nopeaa...


"Varjaagi - asiallista koirailua jo vuodesta 1960."

Arto_Y

  • OSJM
  • *****
  • Viestejä: 7502
Vs: Ja elukkaa kaatuu...
« Vastaus #203 : 02. Helmikuu, 2014 - 23:05:05 »
Video fasaanitilanteesta. Huomaa Taika koluamassa puiden alla etuvasemmalla, mutta fasaani lentääkin yli ojalinjaa myöten. Laukaisuääni kuuluu, mutta nuolta en ole kuvasta onnistunut erottamaan valitettavasti.

Kannattaa valita 1080p-laatu, jos koneessa ja nettiyhteydessä rahkeet riittää.

http://www.youtube.com/watch?v=9uLBLjYRev8

Varjaagi

  • OSJM
  • *****
  • Viestejä: 7470
Vs: Ja elukkaa kaatuu...
« Vastaus #204 : 02. Helmikuu, 2014 - 23:10:15 »
Kuvan laatu on minusta todella hyvä ja Arto kyllä onnistui nopean tilanteen kuvauksessa just eikä melkein!!!!!
« Viimeksi muokattu: 02. Helmikuu, 2014 - 23:12:06 kirjoittanut Varjaagi »
"Varjaagi - asiallista koirailua jo vuodesta 1960."

Arto_Y

  • OSJM
  • *****
  • Viestejä: 7502
Vs: Ja elukkaa kaatuu...
« Vastaus #205 : 02. Helmikuu, 2014 - 23:15:31 »
Kuvan laatu on minusta todella hyvä ja Arto kyllä onnistui nopean tilanteen kuvauksessa just eikä melkein!!!!!

Kiitos, jousimies onnistui vain melkein, mutta osuminen jousella onkin huomattavasti haastavampaa kuin laajakulmaobjektiivilla  ;)

Jos joku sitä miettii, niin tämä ei ollut kypäräkameralla kuvattua, vaan superzoom-kamerallani (Fujifilm X-S1).

Varjaagi

  • OSJM
  • *****
  • Viestejä: 7470
Vs: Ja elukkaa kaatuu...
« Vastaus #206 : 03. Helmikuu, 2014 - 14:41:36 »
On muuten ampujalla esimerkillisen jämerä ja suorastaan komea jälkipito tuossa pupulaukauksessa. On siinä hilkulla ettei kuvan vasemmassa reunassa näy valojuovaa...
Vittu, kun sitä osaisi aina ampua treeneissä ja kisoissa yhtä mallikkaasti kuin riistatilanteissa ja jossain murmelijumpassa... :P Vaikka toisaalta minähän luokittelen itseni metsästysorientoituneeksi jousiampuaksi joten kaikki on ok... ;)
"Varjaagi - asiallista koirailua jo vuodesta 1960."

Varjaagi

  • OSJM
  • *****
  • Viestejä: 7470
Vs: Ja elukkaa kaatuu...
« Vastaus #207 : 03. Helmikuu, 2014 - 21:59:33 »
Kanahaukka oli tänäänkin käynyt kuusiaidalla - näytti siltä kuin se olisi kulkenut rivitalon ovelta ovelle kyselemässä että "kop kop, onko ketään kotona..."  :'(
"Varjaagi - asiallista koirailua jo vuodesta 1960."

Varjaagi

  • OSJM
  • *****
  • Viestejä: 7470
Vs: Ja elukkaa kaatuu...
« Vastaus #208 : 04. Helmikuu, 2014 - 21:27:04 »
Tuumasin rakkaalle vaimolle päiväunilta herättyä että "taidampa lähteä pariksi tunniksi puuhun..." - hyvä ettei soittanut valkotakkisia paikalle piipaa-autolla... ;)
Kelihän oli harvinaisen loistava, ei tuulta, nollakeli ja sopivan pilvistä että valo heijastui lumelle. Puolen tunnin istuskelun jälkeen huomasin että polkua pitkin tulla tepasteli rusakko ruokinnalle. Se erottui tosi selvästi lunta vasten mutta samalla kun se hyppäsi ruokinnalle se katosi kuin pieru saharaan jyvien ja heinänpätkien sekaan. Siinä se rouskutteli jyviä, epäilen että se jopa mahtoi jopa röyhtäillä ja piereskellä tyytyvaisenä appeesta... No, kyllä se siitä siirtyy vielä lumelle...ja sitten se liikahti sen verran että aloin hahmottamaan sitä, nostin hiljaa pokakäden suoraksi ja kops... ilmeisesti jousen lapa hipaisi hieman ständin runkoa ja silloin se otti räjähtävän spurtin vitikkoon... :D
Kieltämättä on taljan etu se että ruokinnalta voi passittaa pidemmältä matkalta, mulla on amettia n 7m ja se on todella vähän äänten kantautumisen suhteen verrattuna esim 20 metriin...


No, meiltä vaistoukoilta vaan vaaditaan pikkasen enemmän taitoa ja hermoja... ;D
« Viimeksi muokattu: 04. Helmikuu, 2014 - 21:31:21 kirjoittanut Varjaagi »
"Varjaagi - asiallista koirailua jo vuodesta 1960."

Varjaagi

  • OSJM
  • *****
  • Viestejä: 7470
Vs: Ja elukkaa kaatuu...
« Vastaus #209 : 08. Helmikuu, 2014 - 12:05:04 »
Löydettiin Taikan kanssa aamusella fasujen yöpymiskuusikko  :D

Harmittavan tiheä mutta seuraavalla kerralla mennään eri kautta sinne sisään...

Taika otti ekasta fasusta kunnon haukun kun se nousi edestä puuhun ja minä painelin vauhdilla perään. Hölköttelin ison kuusen suojissa johonkin reiluun kymppiin ja astuin kuusen takaa jousi vireessä ampumaan mutta fasu pudottautui kuusen taakse ja meni menojaan. Otin Taikan viereen ja ohjasin eteen jolloin seuraava fasu painui hankeen ja Taika jäi tuijottamaan sitä - ei perskele saanut niin selvää mestaa että olisi voinut ampua ja sekin fasu lähti lentoon ja suoraan yli ja mun jousi takertui oksiin kesken swingin... Taika kuumeni sen verran rajusti että ajoi seuraavan fasun liian kaukaa ylös ja sitten kävimme pikakeskustelun siitä että kuinka lämpimät ja mukavat ne koirannahkakintaat ovatkaan ja taas mentiin... Vielä yksi fasu löytyi mutta ei siihenkään minkäänlaista mestaa ampua.
Koetettiin vielä saada jokunen jussi ylös mutta lumisade tiheni niin että jousta ja nuolta oli aina välillä putsattava nuoskasta  joten kotiin katsomaan olymppialaisia.
Sikäli erikoinen parvi että siinä oli käsittääkseni vain uroksia tai sitten naaraat olivat lähteneet aikaisemmin kylänpintaan ruokailemaan.
"Varjaagi - asiallista koirailua jo vuodesta 1960."