Oulun Seudun Jousimetsästäjät, OSJM
Keskustelufoorumi => Jousiammunta ja välineet => Aiheen aloitti: Varjaagi - 30. Huhtikuu, 2013 - 18:50:55
-
No joo...
Tuolla toisaalla kerroin että kun sulitin luuluu-nuoleni kierteelle yhdellä spiral-sulalla niin lentomatka jäi noin 30 metriin mutta empä hoksannut sitä että silloin nuolissa oli plunttikärki.
Uusin sulat 3 x 12cm leikkaamattomiksi luonnonsuliksi ja lentomatka parani n 70 metriin - siis niillä plunttikärjillä.
Sitten vaihdoin kärjet taulukärkiin ja nyt luuluut lentää sitten 100-110m joka on jo silla rajoille että onko liikaa vei ei..
Höh, kaikenlaista ajattelemattomuutta... ::)
-
Miltä vaikutti yhden kierresulan / bluntin ja 30m ampumamatkan yhdistelmä...onko se tehokas enää edes 20m päähän ammuttaessa? Sinälläänhän toi 30 metriä ois makee matka JOS vain bluntissa on tappoon asti voimaa vaikkapa max 20m matkalle. Ei tarttis haeskella pitkin mettiä ja peltoja nuolta.
-
Kun ammuskelin paikoillaan olevia maaleja niin osumapiste oli sama kuin norminuolilla johonkin 5 metriin asti. Tavallisella luuluulla ja kärjellä pystyy ampumaan tuonne 12-13m asti samalla vaistolla kuin norminuolilla.
Enkä kyllä ampuisi mitään riistaeläintä - varsinkaan luuluunuolilla ja perinteisellä jousella, talja on sitten hiukan eri juttu kovempien nopeuksien takia.
-
Lähinnä ittekkin mietti harakkaa ja varista bluntitettavaksi :) Mutta paremmin kait nekin hoituu pikku leikkurilla ja vaikka riistakauluksella.